Czy dieta wegańska jest zdrowa i bezpieczna?
Dieta wegańska polega na pozbyciu się ze swojego jadłospisu mięsa i produktów odzwierzęcych. Ostatnio coraz częściej słyszy się o weganizmie, a także notuje się znaczny wzrost zainteresowania tą dietą. Weganie wybierają ten sposób żywienia ze względów zdrowotnych, etycznych oraz środowiskowych. Czy to odpowiednia dieta dla Ciebie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.
Weganizm – podstawowe informacje
Weganizm, czyli dieta wegańska opiera się na absolutnym wykreśleniu mięsa z diety, a także produktów pochodzenia zwierzęcego takich, jak nabiał, jaja i wzbudzający wątpliwości jeszcze miód. Skutkiem tego dieta wegańska opiera się w zasadzie na spożywaniu owoców oraz warzyw, a także produktów zbożowych oraz roślin strączkowych, w tym fasola, groch, soczewica, ciecierzyca oraz soja.
Rośliny strączkowe są w diecie wegańskiej dominującym źródłem dostarczania białka do organizmu. Soja jest bezwzględną podstawą weganizmu – jest bogata w białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy!
Dieta wegańska – jej wpływ na zdrowie
Dieta wegańska – oczywiście prawidłowo zbilansowana, może być niezwykle zdrowa oraz dawać następujące korzyści zdrowotne:
- dużo mniejsze ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca,
- obniżony poziom złego cholesterolu LDL, a co za tym idzie – obniżone ryzyko wystąpienia miażdżycy naczyń krwionośnych,
- niższe ciśnienie krwi – mniejsze ryzyko występowania nadciśnienia tętniczego,
- obniżone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu B,
- niższy wskaźnik BMI (ograniczenie nadwagi),
- obniżona zapadalność na choroby nowotworowe,
- obniżone ryzyko chorób przewlekłych.
Te pozytywne rezultaty wypływają głównie z obniżonego spożycia tłuszczów nasyconych oraz cholesterolu (istniejących w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego) w połączeniu z większym spożyciem warzyw oraz owoców (ogromne źródło witamin i związków bioaktywnych).
Oprócz tego zauważa się większą świadomość wegan przy wybieraniu produktów spożywczych, zwracają uwagę na zawartość konserwantów, sztucznych barwników czy sztucznych aromatów. Również często sięgają po żywność ekologiczną, posiadającą certyfikat BIO. Dieta wegańska jest o wiele lżejsza i lekkostrawna, po prostu zdrowsza.
Weganizm – na co trzeba uważać?
Kompletne wykluczenie mięsa, ryb, jaj, mleka, serów, jogurtów i wielu innych produktów, nawet miodu, wygląda właściwie niepokojąco dla zdrowia i musi wiązać się z jakimiś deficytami. Szczególnie trudno jest zastąpić pełnowartościowe białko, żelazo oraz witaminę D i B12, którą po prostu należy suplementować.
Weganizm potrzebuje pewnej kreatywności oraz przytomnego myślenia o jedzeniu, jednak na rynku jest coraz więcej produktów wegańskich, które charakteryzują się wysoką popularnością oraz pożądaniem wśród kupujących. Wskutek tego wiele marketów cały czas powiększa swoją wegańską propozycję i co chwilę na półkach można znaleźć nowe produkty.
Weganizm - jak powinna wyglądać zmiana diety?
Specjaliści uważają, że pomimo korzyści zdrowotnych weganizmu, nie należy zostawać weganinem z dnia na dzień. Tak radykalna zmiana prędzej zaszkodzi, niż pomoże. Warto więc powoli ograniczać mięso oraz produkty pochodzące od zwierząt, jednocześnie wprowadzając do jadłospisu inne źródła białka. Tak przygotujesz organizm na długotrwałe wegańskie żywienie.