Fotografowania z powietrza, czyli jakużywać drona
Dzięki dronom robienie zdjęć z wysokości stało się prostą, przyjemną i dobrą zabawą. Nie musimy wspinać się na najwyższe szczyty i narażać swojej kondycji. Wystarczy użyć drona. Bez problemu możemy polatać nad przepięknymi krajobrazami i robić zdjęcia nawet najbardziej niedostępnym zakątkom. Używając drona, musimy jednak zapoznać się z podstawami fotografii, a dodatkowo wiedzieć jak latać bezpiecznie. O tym wszystkim w poniższym artykule.
Zdjęcia z powietrza — jak zrobić je dobrze?
Podczas robienia zdjęć z powietrza, nie zapominaj o podstawowych zasadach fotografowania. W uzyskaniu odpowiednich kadrów przydatne będą linie podziału (grid). Dzięki uruchomieniu ich przez aplikację będziesz miał możliwość wyszukania punktów zaczepiania i uzyskania tych kadrów, które Cię interesują.
Czy warto korzystać z formatu RAW przy zdjęciu z drona?
Najlepszą opcją do robienia zdjęć jest użycie formatu RAW. Dzięki temu formatowi edycja zdjęć jest w dużym stopniu łatwiejsza. W RAW dodatkowo odzyskasz prześwietlone bądź zacienione detale, a manipulowanie kolorami i ekspozycją jest znacznie łatwiejsze niż w formacie JPEG.
Czas naświetlania to podstawa dobrej fotografii dronem?
Czas naświetlania jest następnym niezwykle istotnym czynnikiem przy wykonywaniu zdjęć z powietrza. Jeżeli chcesz wyostrzyć swoje zdjęcia i sprawić, aby były wyraźniejsze, to ustaw krótszy czas naświetlania. Natomiast jeżeli chcesz uzyskać odwrotny efekt, czyli artystycznego rozmycia, użyj dłuższego czasu naświetlania i dodatkowo filtrów ND.
Bądź na bieżąco z prognozami pogody, kiedy chcesz użyć drona
W trakcie wykonywania zdjęć zwracaj baczną uwagę na pogodę. Zawsze sprawdzaj prognozy przed planowanym lotem. Pamiętaj o tym, że pogoda potrafi być zdradliwa i nawet z niewielkiej chmury może spaść obfity deszcz, który uniemożliwi Ci start oraz utrzymanie drona w powietrzu przez długi czas. Dlatego zainstaluj sobie aplikację, która pomoże Ci zaplanować lot oraz kontrolować warunki atmosferyczne.
Światło i jego znaczenie w fotografowaniu dronem
Z pogodą powiązany jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt – światło. Przebijające się smugi promieni słonecznych mogą nadać nawet najmniej interesującemu terenowi bajecznego charakteru. Z tego względu postaraj się planować latanie dronem rano, albo po południu w trakcie tzw. złotej godziny, kiedy słońce chyli się ku zachodowi lub wznosi przy wschodzie.
Warunki atmosferyczne niesprzyjające lataniu dronem
Nie zawsze latanie dronem jest dobrym pomysłem. Warunki atmosferyczne, które redukują bezpieczeństwo użycia drona to przede wszystkim opady i silny wiatr. Jak każde urządzenie elektroniczne, drony nie lubią wilgoci, a niskie temperatury znacznie zmniejszają żywotność baterii. Silny wiatr również nie sprzyja korzystaniu z powietrznego aparatu. Może on uszkodzić drona, a także doprowadzić do sytuacji, że lądowanie nie odbędzie się w zaplanowanym miejscu i będziemy musieli sporo się nachodzić, żeby odnaleźć sprzęt i razem wrócić do domu.