Glicynia: Jak uprawiać i które wybrać?

Ocena: 0.00/0

Glicynia, czyli roślina przyciągająca uwagę wszystkich w okresie wiosennym, to efektowne pnącze, którego wszyscy pożądamy. Jacky Hobbs prowadzi przyszłych hodowców przez wybór odmian i pielęgnację roślin.

Dlaczego tak kochamy Glicynię?


Ma uniwersalny urok, zdobi zarówno eleganckie domy miejskie, jak i kryte strzechą wiejskie chaty. Kwitnąc, zanim jeszcze pojawią się limonkowo-zielone, pierzaste liście, fasady pokrywają się falą zwisających, pachnących, liliowych pędów. Wiosenny pokaz kwiatów tego pnącza jest niezrównany. Pojedyncza roślina, wysoka na dziesięć metrów i szeroka na pięć metrów, może pochłonąć całą nieruchomość. Instagramowicze nie mogą się doczekać, aby każdej wiosny podzielić się sensacyjnymi zdjęciami. Chris O'Keefe, profesjonalny przycinacz glicynii i założyciel London Wisteria Company, wyjaśnia moc tych kwitnących roślin: "Zatrzymują cię w miejscu i wywołują uśmiech na twojej twarzy. Zmieniają zwykłe rzeczy w niezwykłe, podkreślając piękno lub ukrywając wady wzroku" - mówi. Ich zapach unosi się swobodnie przez otwarte drzwi i okna, przyciągając tłumy zapylaczy.

Jakie są najpopularniejsze odmiany glicynii?

Rośliny te są odporne i długowieczne. Najpopularniejsze gatunki to Wisteria chińska i pochodząca z Japonii W. floribunda. Kwitną w połowie lub pod koniec kwietnia, w maju lub czerwcu, mają liliowy kolor i są silnie pachnące. Ogólnie rzecz biorąc, wisteria chińska pnie się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara i wytwarza pulchne, krótkie, 25-30 cm wiechy liliowych kwiatów, które rozkwitają tuż przed pojawieniem się liści. Najbardziej rozpowszechnioną, niezawodną wisterią chińską w uprawie jest pełna wigoru i obficie kwitnąca W. sinensis 'Prolific. Kwitnie wcześnie i na początku sezonu, od połowy do końca kwietnia. Równie niezawodna jest jej pełna życia, czerwono-rumiankowa, fioletowo-niebieska kuzynka, W. sinensis 'Amethyst' (AGM). Obie są silnie pachnące i doskonałe do ozdobienia ścian domu, drzewa, osłaniania pergoli czy puszczenia jej wzdłuż ogrodzeń.

Wisteria japońska, W. floribunda, wije się w przeciwnym kierunku, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, i tworzy kaskady eleganckich racic kwiatowych, niektóre o długości metra, w tym samym czasie, gdy pojawiają się ich liście. Najlepiej wyglądają kaskady z altan, tuneli, łuków i pergoli. Wisteria floribunda f. rosea 'Hon-beni' (AGM) to najbardziej różowa ze wszystkich róż, rodząca 50-60 cm trawy o niezrównanym zapachu, słynąca z wczesnego kwitnienia. W późniejszym okresie sezonu, od połowy maja. W. floribunda f. alba 'Shiro-noda' wytwarza efektowne, białe kwiaty o długości 60 cm, podczas gdy dwukwiatowa W. floribunda 'Yae-kokuryu' (często oferowana w sprzedaży jako 'Black Dragon') ma ciemniejsze, czarne jak indygo kwiaty. Najbardziej żywotną i czarującą ze wszystkich floribund jest wielokrotnie nagradzana, długo kwitnąca W. floribunda f. multijuga (AGM), która ma wyjątkowe, metrowe, gęsto skupione, liliowo-fioletowe kwiaty.

Która odmiana glicynii rośnie najwyżej?

Wcześniej kwitnący japoński gatunek, wisteria jedwabista lub W. brachybotrys, jest godny uwagi ze względu na swój ogromny wigor. Jej zdolność do pnięcia się przewyższa zdolności wszystkich innych wisterii: może urosnąć na wysokość ponad 12 metrów i rozprzestrzenić się na co najmniej osiem. Wszechstronna biała odmiana W. brachybotrys f. albiflora 'Shiro-kapitan' (AGM) może osiągać duże wysokości, ale jest też dobrą rośliną pojemnikową do małego ogrodu. Chris poleca ją ze względu na jej fantastyczny zapach. Purpurowy gatunek W. brachybotrys i wybitna odmiana 'Okayama' są bardzo podobne i faworyzowane przez Chrisa ze względu na żywość i niezrównany wigor. Posiadacz AGM 'Okayama' wytwarza masę pachnących, ale znacznie krótszych kwiatów o długości 15 cm, pośród ciemnobrązowych liści.

Te pnącza są wszechstronne, odporne, stosunkowo szybko rosnące i płodne, jeśli przestrzegasz kilku podstawowych zasad. "Kupcie pięcio- lub siedmioletnią szczepioną roślinę, ponieważ młodsze rośliny rzadko kwitną, i posadźcie ją w okresie spoczynku (październik-marzec) w słonecznym, osłoniętym miejscu, skierowanym na południe lub południowy zachód", radzi Chris. "Stopa ściany jest idealna, ponieważ będzie chronić pąki kwiatowe przed późnymi przymrozkami. Sadzić należy w bogatej, wilgotnej, ale dającej swobodny odpływ glebie, pozostawiając dużo miejsca na wzrost korzeni. Słaby drenaż może zahamować rozwój kwiatów" - dodaje.

Jak przygotować się na hodowlę glicynii?

Pnącza potrzebują także solidnego stelaża: mocnej drewnianej lub metalowej altany, pergoli lub mocnego trejażu, na którym można je prowadzić. Poziome druty przymocowane do mocnych, metalowych, mocowanych do ściany oczek zapewniają optymalną podporę dla przyściennej wisterii. Pędy przewodnie należy luźno związać, pozostawiając dużo miejsca na wzrost obwodu. Co roku w marcu należy nawozić glebę bogatym w potas i magnez nawozem dla róż, aby pomóc w promowaniu obfitego kwitnienia, ale "dwuletnie przycinanie jest kluczem do utrzymania glicynii pod kontrolą i zmaksymalizowania jej potencjału kwitnienia", potwierdza Chris.

Informacje:
Oceń Artykuł:
Tagi Artykułu:

0Komentarze

Brak komentarzy

Glicynia, czyli roślina przyciągająca uwagę wszystkich w okresie wiosennym, to efektowne pnącze, którego wszyscy pożądamy. Jacky Hobbs prowadzi przyszłych hodowców przez wybór odmian i pielęgnację roślin.Dlaczego tak kochamy Glicynię?Ma uniwersalny urok, zdobi zarówno eleganckie domy miejskie, jak i kryte strzechą wiejskie chaty. Kwitnąc, zanim jeszcze pojawią się limonkowo-zielone, pierzaste liście, fasady pokrywają się falą zwisających, pachnących, liliowych pędów. Wiosenny pokaz kwiatów tego pnącza jest niezrównany. Pojedyncza roślina, wysoka na dziesięć metrów i szeroka na pięć metrów, może pochłonąć całą nieruchomość. Instagramowicze nie mogą się doczekać, aby każdej wiosny podzielić się sensacyjnymi zdjęciami. Chris O Keefe, profesjonalny przycinacz glicynii i założyciel London Wisteria Company, wyjaśnia moc tych kwitnących roślin: "Zatrzymują cię w miejscu i wywołują uśmiech na twojej twarzy. Zmieniają zwykłe rzecz...