Jak przygotować się do adopcji zwierzęcia?

Ocena: 0.00/0

Bycie właścicielem zwierzaka jest w dzisiejszych czasach całkiem zrozumiałe. Psa, kota, chomika, a nawet jaszczurkę traktuje się jak bliską osobę, dba o jego potrzeby, cierpi się razem z nim z powodu chorób i pragnie się dla niego jak najlepiej. Dlatego przed adopcją należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami.

Czy zwierzę, które chciałbym zaadoptować, będzie odpowiednie dla mnie?

Czasami marzysz o psie, ale Twoja praca ma bardzo nierównomierny tryb i we własnym domu bywasz gościem. Wówczas adopcja obojętnie jakiego zwierzęcia nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Musisz na początku zastanowić się, czy jesteś w stanie zaoferować zwierzęciu dogodne warunki, aby było szczęśliwe. Każde z nich ma swoje odmienne wymagania gatunkowe.

Przykładowo - szczury są stadne, więc musisz się liczyć z adopcją przynajmniej dwóch tożsamej płci, chomiki z kolei potrzebują sporej powierzchni w klatce albo akwarium – wbrew temu, co mówią ekspedienci w sklepach zoologicznych. Musisz z tego względu posiadać właściwą ilość miejsca, aby zwierzak czuł się swobodnie w właściwych rozmiarach lokum. Najlepszym źródłem zdobywania rekomendacji o zwierzętach są merytoryczne grupy na social mediach, lekarze weterynarii specjalizujący się w danym gatunku oraz różne fundacje i stowarzyszenia. Gdy zabiegasz o zaadoptowanie zwierzaka z fundacji, bardzo często procedury poprzedzane są ankietą przed adopcyjną. Dzięki jej uzupełnieniu i rozmowie z przedstawicielem stowarzyszenia możesz w krótkim czasie zmienić różnorakie nieścisłości i przygotować się w jak najwłaściwszy sposób do adopcji.

Zakup odpowiednich akcesoriów

Pamiętaj, że nie wszystko, co można kupić w sklepach zoologicznych, jest odpowiednie dla Twojego przyszłego pupila. Przed wizytą w sklepie zasięgnij po wskazówki i zdobądź odpowiednią wiedzę. Źle dobrany sprzęt może nie tylko nie zaspokoić potrzeb Twojego futrzanego przyjaciela, ale też niestety je skrzywdzić. Idealnym przykładem są kołowrotki, które są chętnie użytkowane przez najróżniejsze odmiany gryzoni. Muszą mieć one niemniej odpowiednią średnicę oraz budowę, aby w niezawodny sposób można było je użytkować. Następnym przykładem mogą być często kupowane kule na siano, które dla zbyt małych zwierząt są podobnie niebezpieczne, bowiem zwierzak może włożyć główkę do środka, zagwoździć się i najzwyczajniej udusić. Analogicznie do wspomnianych informacji, wybierz właściwą karmę.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć przed adopcją?

Przed adopcją zdecydowanie powinieneś zrobić rozeznanie w lecznicach weterynaryjnych będących blisko Twojego miejsca zamieszkania. Kłopotliwe sytuacje się zdarzają i lepiej wówczas nie szukać w stresie lekarza, który przyjmie Cię na wizytę. Znaczna część lecznic skutecznie leczy psy i koty, ale jeśli zdecydujesz się na zajęczaka, gryzonia albo gada, to sprawa staje się o wiele bardziej złożona. Specjaliści nie znajdują się w każdym mieście, więc musisz zastanowić się, gdzie znajduje się najbliższa lecznica i czy w sytuacji choroby będziesz zdecydowany pojechać i przeznaczyć jeszcze większą kwotę pieniędzy na opłacenie wszystkich kwestii (dojazd i powrót!). Zaadoptowanie zwierzaka to niezwykłe wydarzenie i odpowiednio do niego przygotowany uczynisz, że zwierzę będzie bardzo radosne, a Ty unikniesz nerwów, wiedząc, że dbasz odpowiednio o jego zadowolenie z życia.

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy