Jakie są najważniejsze zalety typów rowerów?

Ocena: 0.00/0

Mimo że wiele osób myśli, iż rower jest prostym pojazdem i każdy wygląda tak samo, nie jest to prawda. Każdy typ roweru znacznie się różni, dlatego podejmując tę decyzję, kieruj się swoimi potrzebami. Gdzie, jakie dystanse i po jakiej powierzchni planujesz jeździć? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci wybrać model dla siebie.

Miejski – stabilny

Ten rodzaj roweru jest masywny i niezbyt szybki. Bardzo dobrze sprawdza się w zastosowaniu miejskim, na zakupy, jako transport do pracy i na spokojne przejażdżki. Na tego typu rowerze możesz podróżować w pozycji wyprostowanej, więc jest on niesłychanie komfortowy. Czasem określa się je holenderskimi, bo ten typ miejskiego roweru jest niezwykle popularny w Holandii. Dużo osób uwielbia tradycyjny wygląd miejskich rowerów, w związku z tym instalują na kierownicy koszyk, idealny na torebkę lub zakupy. Dzięki swojej stabilności takie obciążenie nie sprawia jeżdżącemu problemu.

Górski – żadne pagórki mu nie straszne

Lżejszy, z większymi oponami z wyrazistym bieżnikiem, jest wytrzymały oraz przynosi dużo przyjemności osobom, które wolą jazdę po bezdrożach oraz nierównościach terenu. Amortyzatory to także cecha charakterystyczna dla roweru górskiego, nazywanego też skrótem MTB. Im sprawniejsza amortyzacja i geometria ramy dostosowująca się w zależności od toru jazdy, tym bardziej zaawansowany w wyczynowej jeździe cyklista. Wbrew pozorom rowery górskie super sprawdzają się również przy okazyjnej jeździe po mieście, a więc są to uniwersalne modele.

Trekkingowy – turystyczny

Idealny na wypady turystyczne, rower trekkingowy jest przeznaczony raczej na ubite drogi i asfalt. To swoisty kompromis pomiędzy rowerem górskim a szosowym, na ogół ma błotniki, bagażnik i dużo rozwiązań, które czynią jazdę przyjemną, nawet po pagórkowatym terenie. Trekking to idealny pomysł dla osób traktujących jazdę na rowerze jako idealny sposób na spędzanie wolnego czasu i korzystają z rozmaitego rodzaju tras rowerowych.

Szosowy – szybki

To czwarty, podstawowy rodzaj tak zwanych rowerów turystycznych. Zawsze był to rower, na którym można było przebyć duże odległości po twardych drogach. W tym momencie na rynku dostępnych jest kilka jego typów, które pozwalają się wyspecjalizować: rowery gravel, wyścigowe (race), fitness, endurance.

Wyjątkowo ciekawy jest gravel, łączy on w sobie zalety innych typów rowerów i dobrze radzi sobie na twardym, jak również na bardziej miękkim podłożu. Z tego powodu jest to jeden z najlepiej sprzedających się jednośladów w USA w ostatnich latach. Te modele mają dość sztywną ramę i względnie wąskie opony. Im szybciej pragniemy jechać, tym bardziej aerodynamiczną pozę można na nim przybrać – najszybsze rowery wyścigowe wyraźnie przedkładają możliwość osiągnięcia znacznej prędkości nad komfort jazdy.

Modele mniej standardowe

Wyżej wymienione typy są najpopularniejsze, jednak nie należą do jedynych rodzajów rowerów. Należy pamiętać o mniej standardowych modelach, takich jak na przykład rower elektryczny, który daje możliwość jeszcze szybszego przemieszczania się po mieście. Jeśli wolisz górskie klimaty i różnorakie powierzchnie, najlepszym rozwiązaniem będzie fatbike. A może planujesz uczyć się trików na skateparku? Zdecyduj się na BMX!

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy