Pierwszy film dokumentalny - jak go zrealizować?

Ocena: 0.00/0

Niektóre wydarzenia w życiu bywają ulotne. Jest to zdecydowanie duży minus, gdyż zdarza się, że uczestniczymy w ciekawym wydarzeniu lub jesteśmy jego świadkami i chcemy, by zostało gdzieś utrwalone. Na szczęście jest na to sposób — nakręcenie filmu dokumentalnego. Czy potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt i obsada? Otóż nie! Liczy się przede wszystkim Twoja inwencja twórcza.

Dobry pomysł to połowa sukcesu filmu dokumentalnego

Projekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.

Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnością ułatwi pracę.

Scenariusz filmu dokumentalnego, czyli pomysł przelany na papier

Scenariusz jest ważny wtedy, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę. Jeżeli masz już scenariusz, to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeżeli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie więcej niż jedną osobę, które będą narratorami opowieści. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Sprzęt, bez którego się nie obejdziesz kręcąc film dokumentalny

Do nakręcenia filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie znamionowało się dużą dynamiką – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w istocie potrzebujesz tylko tych paru rzeczy wyliczonych poniżej:

  • kamera, która niekoniecznie musi być najwyższej jakości, najważniejsze jest, żeby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – istotne jest, żeby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do specjalistycznych programów to wspaniale, natomiast jeżeli takiego dostępu nie masz, to w Internecie odszukasz dużo darmowych opcji.

Jak zachować się podczas kręcenia filmu dokumentalnego?

Jeśli masz już pomysł na film i wiesz, jak mają wyglądać poszczególne sceny oraz dysponujesz sprzętem, nie pozostaje nic innego jak przystąpić do realizacji. Często bywa tak, że osoba mająca pierwszy raz do czynienia z kamerą odczuwa duży stres. Stanie za obiektywem i kręcenie scen zdecydowanie jest łatwiejsze od występowania i mówienia swoich kwestii.

Zadbaj zatem o naturalną atmosferę podczas filmowania. Opowiadana historia powinna być autentyczna, przedstawiona z emocjami podobnymi do tych, które towarzyszyły nam wówczas, gdy się wydarzyła.

Nie przejmuj się, jeżeli pewne sceny nie wyjdą tak, jak je zaplanowałeś. Czasem improwizacja i działanie pod wpływem chwili okazuje się wyjść lepiej, niż wówczas gdy wykonywalibyśmy wszystko zgodnie ze scenariuszem. Pozwól sobie i innym osobom na spontaniczność. Rodzinny film dokumentalny ma być przede wszystkim pamiątką i dobrą zabawą.

 

Informacje:
Oceń Artykuł:

1Komentarze

kucharskaliza

Nie wiedziałam, że jest tyle zachodu z nagrywaniem filmów.

2022-04-15
Niektóre wydarzenia w życiu bywają ulotne. Jest to zdecydowanie duży minus, gdyż zdarza się, że uczestniczymy w ciekawym wydarzeniu lub jesteśmy jego świadkami i chcemy, by zostało gdzieś utrwalone. Na szczęście jest na to sposób — nakręcenie filmu dokumentalnego. Czy potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt i obsada? Otóż nie! Liczy się przede wszystkim Twoja inwencja twórcza.Dobry pomysł to połowa sukcesu filmu dokumentalnegoProjekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnością ułatwi pracę.Scenariusz filmu dokumentalneg...