Pierwszy spływ kajakowy - jak spakować swój ekwipunek?

Ocena: 0.00/0

Do spływu kajakowego, jak do każdego wypadu, trzeba się odpowiednio przygotować. Z poniższego artykułu dowiesz się jak wybrać miejsce oraz co ze sobą zabrać — zarówno na wyprawę jednodniową, jak i kilkudniową. Znajdziesz tutaj także istotne wskazówki co do tego, jak dokonać wyboru firmy, która przygotowuje zorganizowane spływy. Zapraszamy do lektury.

Jak wybrać miejsce na spływ kajakowy?

Polska obfituje w rzeki nadające się do spływów kajakowych. Są rzeki, które potrzebują większego doświadczenia i umiejętności, ale są również właściwe dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze spływami.

Istnieją rozmaite typy spływów w zależności od rodzaju terenu. Spływ dość płytkim strumykiem wiąże się z częstą potrzebą przenoszenia kajaku, tymczasem spływ głęboką rzeką tego nie wymusza.

Można dodatkowo znaleźć trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego powinno się przede wszystkim oprzeć na swoich kompetencjach i jeżeli brak Ci doświadczenia, lepiej wybrać coś lekkiego i krótkiego na początek. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na dostęp do wypożyczalni sprzętu, aby zmniejszyć koszty przewozu kajaków.

Oferty zorganizowanych spływów. Jakie informacje należy uzyskać?

  • w szczególności stopień trudności spływu kajakowego;
  • lokalizacja wybranego spływu kajakowego – zazwyczaj firmy oferujące spływy działają w danych regionach kraju;
  • ilość instruktorów w czasie spływu;
  • co musimy przygotować na spływ (są opcje, gdzie firma organizująca zapewnia wszelkie potrzebne rzeczy, ale są również takie gdzie niektóre rzeczy takie, jak na przykład prowiant, trzeba przygotować samemu);
  • jakość oferowanego sprzętu;
  • czy firma oferuje program obejmujący dzieci;
  • dostępność do toalet lub pryszniców na trasie;
  • ulokowanie bagażu – wożony w aucie czy w kajaku;
  • ubezpieczenie NNW.

Jakie rzeczy będą przydatne podczas spływu?

Przygotowanie bagażu w szczególności zależy od długości trasy spływu kajakowego. Na jednodniową wyprawę dobrze spakować się w worek wodoszczelny na lekki sprzęt elektroniczny oraz ważne dokumenty. Niezwykle ważna jest kamizelka ratunkowa!

Warto zabrać ze sobą zapasowe ubranie, coś do jedzenia i picia, kurtkę przeciwdeszczową oraz koniecznie krem z filtrem SPF chroniący przed słońcem, a oprócz tego nakrycie głowy. Przeważnie podczas spływu jesteś ciągle wystawiony na słońce, łatwo poparzyć wówczas skórę lub dostać udaru słonecznego.

Strój na kajak powinien być przede wszystkim wygodny i to nie budzi żadnych wątpliwości. Te mogą natomiast pojawić się w przypadku obuwia. Zakładanie materiałowych trampek nie będzie dobrym pomysłem. W kajaku bardzo łatwo dojdzie do przemoczenia nóg, zwłaszcza podczas wchodzenia i wychodzenia. Najlepiej sprawdzą się zatem buty gumowe z twardą podeszwą (w razie konieczności chodzenia po kamieniach).

Bardzo przydatnym wyposażeniem podręcznego plecaka, o którym dużo osób często zapomina, jest mapa okolicy. W dzisiejszych czasach tego typu informacje można znaleźć w Internecie, jednak podczas spływu kajakowego skorzystanie z telefonu będzie z pewnością utrudnione z dwóch podstawowych powodów — brak zasięgu i możliwe rozładowanie sprzętu. W nieznanym terenie łatwo jest się pogubić, a wówczas mapa ratuje nas w takiej sytuacji.

 

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy