Skuteczne sposoby na pranie pieluszek wielorazowych

Ocena: 0.00/0

Choć pieluchy wielokrotnego użytku mają znaczne zalety dla zdrowia oraz środowiska, wiele osób obawia się kwestii ich prania. Jeśli nie miałeś do czynienia z tego typu pieluszkami, możesz mieć pewne wątpliwości. Wszystkie najważniejsze rzeczy znajdziesz w tym artykule, aby pieluszki jak najdłużej utrzymały swoją funkcjonalność.

W jaki sposób przygotować pieluszki do prania? 

Należy zacząć od momentu, w którym zmieniamy zabrudzoną pieluszkę z pupy bobasa. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie mają woni moczu, można przeznaczyć do przeschnięcia i kolejny raz użyć przy kolejnej wymianie pieluch. Odnosi się to również do otulaczy z systemem SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one przeznaczone są do prania.

Czekając na wrzucenie ich do pralki, można je umieścić w worku PUL lub w pojemniku z pokrywką, o ile nie jest szczelnie zamykane. Kupki mleczne rozpuszczają się w wodzie, dlatego nie ma potrzeby płukania ich pod wodą przed włożeniem do pralki, ale oczywiście nic się nie stanie jeśli tak zrobimy. W przypadku kupek starszych dzieci wymagane jest zmycie jej z pieluszki. Pomocne okazują się specjalne papierki znajdujące się w pieluszce, ale w większości przypadków wystarczający będzie strumień zimnej wody. Dużo rodzin wykorzystuje obecność bidetki, czyli małej słuchawki zamontowanej przy bidecie, żeby sprawnie zmyć zawartość pieluszki.

Pranie PULu, wkładów, tetry i formowanek – jak go wykorzystać? 

W kwestii wszelkich wkładów i innych chłonących elementów oraz pieluszek z materiałem PUL, sytuacja wydaje się być stosunkowo łatwa, należy tylko kierować kilkoma zasadami. Jeśli producent nie zaznaczył inaczej, powinieneś najpierw dokładnie przepłukać pieluszki bez żadnych środków czyszczących. To umożliwi usunięcie moczu zalegającego w pieluszkach. Ten początkowy etap prania można wybrać jako oddzielny program pranie z wirowaniem, lub jako pranie wstępne, ale konieczne jest upewnienie się, że po zakończeniu prania woda zostanie usunięta.

Następnie czas na właściwy program prania: musi być dość długie i przebiegać w ciepłej temperaturze wody: 40°C z koniecznym dodatkiem odkażacza lub 60°C, bez potrzeby zastosowania odkażacza (np. proszku Nappy Fresh). Stosujemy tylko proszek do białych tkanin z niską, poniżej 5%, zawartością środku myjącego, z kolei z wybielaczami optycznymi posiadającymi w składzie tlen.

Kiedy stosowanie odkażacza nie jest niezbędne? 

Dbałość o higienę to kluczowa kwestia, stąd pieluszki wielokrotnego użytku muszą być prane porządnie, z możliwym usunięciem różnorakich bakterii. Temperatura 60° zachowana przez kilkadziesiąt minut będzie odpowiednia, żeby pozbyć się niebezpiecznych bakterii.

W kwestii niższych temperatur niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych, przyjaznych środowisku i niewywołujących podrażnień proszków odkażających. Ich pojedynczy koszt nie jest duży, i dla bezpieczeństwa można je także wsypywać do prania w wyższej temperaturze. Po skończonym praniu trzeba rozwiesić pieluszki, osuszyć, i już można ponownie je wykorzystać. PUL jest wrażliwy na wysokie temperatury, z tego powodu nie warto go wystawiać na słońce i umieszczać w niewielkiej odległości od grzejnika.

Podstawowe zasady prania wełnianych pieluszek 

Naturalny materiał, który daje powłokę nieprzemakalną i który oddycha – wełna ma wiele zalet. Wymaga ona odmiennego podejścia i w większości przypadków nie nadaje się do prania w pralce, bo istnieje ryzyko skołtunienia się otulaczy, gatek lub longów. Pozytywnym aspektem jest to, że wełnę pierzemy rzadko.

Wełniane pieluszki pokrywa się warstwą lanoliny, która nie tylko sprawia, że pieluszka jest nieprzemakalna, ale także rozkłada mocz na czynniki. Dzięki temu użytą pieluszkę wystarczy wywietrzyć. W przypadku zabrudzenia pierze się ją ręcznie, unikając rozciągania i wykręcania. Mokrą pieluchę najlepiej przed powieszeniem położyć na chwilę na suchym ręczniku, który wchłonie nadmiar wody.

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy

Choć pieluchy wielokrotnego użytku mają znaczne zalety dla zdrowia oraz środowiska, wiele osób obawia się kwestii ich prania. Jeśli nie miałeś do czynienia z tego typu pieluszkami, możesz mieć pewne wątpliwości. Wszystkie najważniejsze rzeczy znajdziesz w tym artykule, aby pieluszki jak najdłużej utrzymały swoją funkcjonalność.W jaki sposób przygotować pieluszki do prania? Należy zacząć od momentu, w którym zmieniamy zabrudzoną pieluszkę z pupy bobasa. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie mają woni moczu, można przeznaczyć do przeschnięcia i kolejny raz użyć przy kolejnej wymianie pieluch. Odnosi się to również do otulaczy z systemem SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one przeznaczone są do prania.Czekając na wrzucenie ich do pralki, można je umieścić w worku PUL lub w pojemniku z pokrywką, o ile nie jest szczelnie zamykane. Kupki mleczne rozpuszczają się w wodzie, dlatego...